Det språkliga nyhetsbrevet från den digitala ordboken
Om någon svävar på målet (är otydlig eller uttrycker osäkerhet), talar i skägget (mumlar) och inte tar bladet från munnen (säger sin mening) kan det vara på sin plats att utbrista: tala klarspråk!
Att tala klarspråk(eller klartext)är ett uttryck som vi ofta använder i betydelsen att säga sin mening utan krusiduller (omskrivningar).
Men det finns en annan betydelse och den har med begriplighet att göra.
2009 blev det lag på att använda klarspråk i Sverige, åtminstone för myndigheterna. Den så kallade klarspråksparagrafen i språklagen slår fast att myndigheternas språk ska vara "vårdat, enkelt och begripligt." Motsatsen till byråkratspråkalltså. Tanken är att invånarna ska kunna begripa informationen de får. Också i andra länder och i EU-institutionerna har klarspråk blivit viktigare. På engelska kallas det plain language (enkelt språk), iblandclear writing (att skriva klart och tydligt).
ALLT ANNAT ÄN KLART
Några ord om klart och oklart språk:
gallimatias (struntprat)
rappakalja (svammel, smörja)
mumbojumbo (nonsens, hittepå)
rena grekiskan (om något som är obegripligt)
fikonspråk (hemligt språk, svårt fackspråk)
rotvälska (fult och obegripligt språk)
tala i skägget (mumla)
tala ur skägget! (tala klarspråk/prata tydligare!)
... och ett roligt ord på engelska: gobbledygook (ungefär: högtravande kanslistil)
SVARTA LISTAN
Regeringskansliet har gett ut en lista med krångliga ord som myndigheter borde undvika. Här är några exempel:
undvik avbida i häkte
skriv stanna i häkte
undvik begära biträde
skriv begära hjälp
undvik därvid
skriv då
undvik efterleva
skriv följa
Andra vanliga klarspråksråd:
undvik passivformer (det är alltid någon som gör något, saker görs inte bara)
undvik pronomenet man (det är viktigt att vara tydlig med vem/vilka som avses)
TÄNKA OCH TALA
"Don't use a five-dollar word when a fifty-cent word will do."
(Ungefärlig innebörd: använd inte krångliga ord när enkla duger)
– Mark Twain
"Han talar med bönder på böndernas sätt men med lärde män på latin."
– Erik Axel Karlfeldt
"Det dunkelt sagda är det dunkelt tänkta."
– Esaias Tegnér
"Det bästa språket består ofta av enkla, anspråkslösa ord."
– George Eliot
ORD I OREDA
Bokstäverna och orden i uttrycket ovan har kastats om. Antalet bokstäver och ord stämmer, men ordningen är fel. Vilket är uttrycket?
Här är en ledtråd: klarspråk
Listat ut det? Du kan antingen svara på detta mejl eller mejla till support@synonymer.se. Vi lottar ut en vinnare bland de rätta svaren.
Svaret på förra veckans ord i oreda var: I glada vänners lag
Och vinnaren blev: Marie Sjöberg. Som får testa ett premiummedlemskap under 2 veckor.
UTARMAS SPRÅKET?
Klarspråk gör myndigheternas kommunikation enklare att förstå. Men vad händer med folks ordförråd? Och riskerar språket att utarmas?
Ge gärna era synpunkter på klarspråk i den här tråden i vårt forum.
KVISS
Denna veckas språkkamp handlar om språk.
Du hittar frågorna på: kamp.synonymer.se
Passa på att köra några 1-1 kamper också!
Förra veckans vinnare av veckokampen blev användaren pellenys.
Du kan se listan över hela förra veckans ranking och rankingen just nu denna vecka i Språkkampens topplista.
Du som är inloggad kan lösa krysset och skicka in lösningen på sidan.
Premiummedlemmar har även tillgång till lätta måndags- och svåra fredagskrysset samt korsordsarkivet.