Kluriga, intressanta, ovanliga, svåra och ibland - och för vissa - alldeles vanliga, lätta och banala svenska ord.
Levererade av den mest använda digitala ordboken för svenska språket. Håll till godo!
ETT PEKUNIÄRT ORD
I svenskan har man kunnat pungslå någon i snart 200 år – eller ja, man har i alla fall använt ordet pungslå så länge, till exempel i ett sånt här sammanhang:
”... du vet att jag inte har pengar att betala honom med. Den skurken, i tio års tid har han lurat och pungslagit mig, och nu vill han sätta mig på det hala.” Runar Schildt (1922): Galgmannen.
Att pungslå någon betyder med andra ord att avpressa någon pengar, och ordet pung har i detta sammanhang betydelsen portmonnä eller plånbok.
Ett annat ord för en sådan pung är penningpung, men det är inte bara pengar man kan förvara i pungar – även tobak och pungdjurens ungar kan placeras däri.
Detta idiom används om människor. Och sådana är ju inte av trä (som virke betyder), men ordet används metaforiskt, och uttrycker att en person har vissa förmågor eller egenskaper som gör hen lämpad för en viss uppgift. Hen antas isåfall vara av det rätta virket.
KVISS
Quiz alltså, för den som föredrar engelsk stavning.
Tema: sjukdom.
10 språkliga frågor.
Se vad du kan och jämför dig med andra. Till kvissen =>
LÅTA OSS LÄRA KÄNNA DIG
Vi vill utveckla en ordbok och digital tjänst som bäst passar dig, vår användare.
Därför behöver vi veta mer om dig och få din feedback.
Har du 2 minuter att svara på några korta, enkla frågor om hur du använder sajten?