bortsett från

Hjälp oss förbättra innehållet

Föreslå nya ord eller lämna feedback

Föreslå ett nytt ord eller uttryck

Fyll i samtliga fält markerade med en asterisk (*) korrekt för att skicka in ditt bidrag, och var noga med stavning.

Uppslagsordet kan endast innehålla bokstäver, mellanslag och bindestreck. Max 75 tecken.

Max 150 tecken.

Genom att fylla i din e-postadress godkänner du att den sparas hos oss. Läs mer i vår Integritetspolicy

Tack för att du bidrar till vår levande ordbok!

Uttryck och ordspråk relaterade till bortsett från

Uttryck med betydelsen bortsett från

  • Så när som på

    Betydelse: Utom

    Exempel: alla har kommit tillbaka sånär som på tre

Hur används ordet bortsett från?

  1. Men bortsett från befolkningsminskningen brottas landsbygden med problem som beror på att kraven för vad som är ekonomiskt lönsamt hela tiden ökar.

    Så det är inga problem bortsett från att det kan kosta pengar.

    Med segern går Arsenal upp på fjärde plats i tabellen som är riktigt jämn bortsett från överlägsna ledaren Manchester United.

    Försäljningen går sakta men säkert nedåt och bortsett från de mer ambitiösa modellerna som riktas till mer avancerade fotografer så verkar tillverkarna lägga allt mindre krut på produkterna.

    Minskningen har skett på alla marknader bortsett från Sydamerika.

Rösta på användares bidrag

Är “rop” en bra synonym till ordet auktionsbud?
//
Mer innehåll nedan
Fortsätt scrolla

Dagens namnsdag

Dagmar

Nordisk variant av det slaviska namnet Dragomir: *fredsäll*.

Rigmor

Danskt namn som betyder *den mäktiga mön*.

Bli entusiastisk eller upprörd

De blev alldeles till sig av glädje när de fick höra att de skulle bli farföräldrar

Dagens ord

Vad betyder Påver?

Synonymer till Påver

Alla våra spel

Tectonic®

Spela nu

Sänka skepp

Spela nu

Sökord

Spela nu