något som händer

Hjälp oss förbättra innehållet

Föreslå nya ord eller lämna feedback

Föreslå ett nytt ord eller uttryck

Fyll i samtliga fält markerade med en asterisk (*) korrekt för att skicka in ditt bidrag, och var noga med stavning.

Uppslagsordet kan endast innehålla bokstäver, mellanslag och bindestreck. Max 75 tecken.

Max 150 tecken.

Genom att fylla i din e-postadress godkänner du att den sparas hos oss. Läs mer i vår Integritetspolicy

Tack för att du bidrar till vår levande ordbok!

Hur används ordet något som händer?

  1. - Vi kommer att ha något som händer i varje hörn plus en löparbana i mitten.

    - Det är något som händer musikaliskt just nu, säger han, men är mer imponerad av rockscenen och musikintresset i Sverige än i hemlandet USA.

    Blir du arg, glad, upprörd eller lycklig av något som händer i världen eller i din närhet?

    - Är det något som händer ute i korridoren, i köket, då vill man ut och kolla.

    - Det här är något som händer nu, och det är oerhört spännande och stor förändring att följa och forska i på flera plan.

Rösta på användares bidrag

Är rop en bra synonym till ordet auktionsbud?
//
Mer innehåll nedan
Fortsätt scrolla

Dagens namnsdag

Ellen

Dansk form av namnet Elin, från det grekiska namnet Helena: *fackla*. Även en engelsk variant av det grekiska namnet Eleonora: *barmhärtig*.

Lena

Svensk variant av det hebreiska namnet Magdalena, *kvinna från Magdala*, och det grekiska namnet Helena, *fackla*.

Relaterade namn: Lene, Lenita

Alla våra spel

Cookie Connect

Spela nu

Ordjakten

Spela nu

Binero

Spela nu